Wyższa emerytura? Przeliczenie świadczeń dla emerytów z rocznika 1953
Najnowsza zmiana przepisów dotyczy emerytów, którzy urodzili się w 1953 roku i przeszli na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 roku – będą mieć prawo do korzystnego przeliczenia świadczenia.
Zmienił się sposób obliczania emerytury wynikającej z osiągnięcia wieku emerytalnego. W przypadku przejścia na wcześniejszą emeryturę, a następnie po osiągnięciu wieku emerytalnego podstawa obliczenia emerytury była pomniejszana o świadczenia emerytalne, które już zostały wypłacone.
Dzięki ustawie wysokość emerytury zostanie ponownie przeliczona bez pomniejszenia jej o pobrane wcześniej emerytury.
ZUS może przeliczyć świadczenia na wniosek albo z urzędu – wszystko zależy od tego, jaką emeryturę seniorzy pobierają teraz. Ponowne ustalenie wysokości emerytury nastąpi po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy, czyli po 11 stycznia przyszłego roku.
Kto może skorzystać z przeliczenia świadczeń?
Osoby urodzone w 1953 roku, które prawo do wcześniejszej emerytury mają ustalone na podstawie wniosku złożonego przed dniem 1 stycznia 2013 r. oraz:
- wystąpią po raz pierwszy z wnioskiem o emeryturę powszechną w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji ustawy, albo
- mają ustalone prawo do emerytury powszechnej w wysokości pomniejszonej o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych lub mają ustalone prawo do renty rodzinnej po tych osobach (w tym przypadku ponowne ustalenie emerytury lub renty rodzinnej nastąpi z urzędu, po upływie 6 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji ustawy).
Wcześniejszy przepis był niekonstytucyjny – seniorzy, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę w latach 2008-2012 nie mogli wiedzieć, że w 2013 roku, kiedy przejdą już na emeryturę to okaże się, że z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego ZUS obniży ich świadczenia… Odejmowanie od podstawy obliczeń emerytury kwot wcześniej pobranych emerytur było niesprawiedliwe.
Przykład: emerytka z rocznika 1953, na wcześniejszą emeryturę przeszła w kwietniu 2008 roku, wcześniej była na świadczeniu przedemerytalnym. Nie występowała o emeryturę po ukończeniu 60 roku życia, cały czas otrzymuje wcześniejszą emeryturę. Czy ma prawo do przeliczenia emerytury i wyrównania?
Tak, trzeba wystąpić z wnioskiem o przyznanie emerytury po ukończeniu wieku powszechnego. Koniecznie taki wniosek trzeba złożyć przed 11 stycznia 2021 roku, najlepiej jak najszybciej. Jednak w tym przypadku nie będzie żadnego wyrównania, ponieważ emerytura powszechna nie była pomniejszona o wypłacone wcześniejsze emerytury, czyli nie ma za co wyrównać.
To nie koniec niemiłych niespodzianek – okazuje się, że z tytułu tego wyrównania należy odprowadzić podatek, ponieważ jest to forma rekompensaty – gdyby rządzący zmienili w ustawie „rekompensata” na „odszkodowanie” to wtedy nie byłoby konieczności odprowadzania podatku…
Według rządowych wyliczeń na zmianach skorzysta ok. 76 tysięcy osób z rocznika 1953. W większości przypadków średnia miesięczna podwyżka emerytur wyniesie 202 zł, a wyrównanie zaniżonej emerytury – średnio 12 786 zł.
Powraca temat związany z opodatkowaniem emerytur – jakie jest Wasze zdanie? Czy emerytury powinny być opodatkowane?
Źródło: zus.pl