EMERYTURAFINANSE OSOBISTE

Seniorzy biorą kredyty na swoje dzieci i wnuki. Emeryci zadłużają się ponad miarę!

W ciągu ostatnich 5 lat zadłużenie emerytów niemal się podwoiło. Niestety pandemia koronawirusa może przyczynić się do wzrostu zadłużenia seniorów.

Dane opublikowane przez Krajowy Rejestr Długów wskazują na to, że całkowite zadłużenie emerytów wynosi ponad 5,8 miliarda złotych. 5 lat temu to całkowite zadłużenie było o 3 miliardy złotych mniejsze, co oznacza, że w ciągu ostatnich 5 lat zadłużenie seniorów podwoiło się. To zadłużenie może znacznie wzrosnąć. Dlaczego? Ponieważ seniorzy wspierają finansowo młode pokolenie, których sytuacja w ostatnich miesiącach znacznie się pogorszyła.

Zadłużenie emerytów w ciągu ostatnich 5 lat podwoiło się, jednak liczba dłużników nie zmieniła się znacznie – z 317 tysięcy osób pod koniec 2015 roku do 322 tysięcy osób w bieżącym roku. Najwyższy wzrost całkowitego zadłużenia seniorów nastąpił w 2018 roku i wyniósł aż 6,3 miliarda złotych. Trendy nie są korzystne – oznacza to, że średnia wartość długu seniora wzrosła z 9.400 zł aż do 18.000 zł!

Seniorki zadłużają się częściej niż mężczyźni – statystycznie kobiety żyją dłużej i przeznaczają większą część swojej emerytury na spłatę zobowiązań. W tym roku 131 tysięcy seniorów ma do spłacenia 2,5 miliarda złotych, natomiast 191 tysięcy seniorek ma do spłaty niemal 3,3 miliardy złotych.
Wydaje się, że seniorzy na emeryturze mają już ustabilizowaną sytuację życiową i finansową, jednak okazuje się, że tak nie jest – suma wydatków może przewyższać budżet osobisty seniora. Rekordzistą jest 81-latek z województwa śląskiego, który ma do oddania niemal 8,4 miliona złotych! To bardzo dużo!

Dane opublikowane przez GUS wskazują, że od marca do września tego roku pracę w Polsce straciło ponad 114 000 osób – w szczególności pracownicy z branż gastronomii, eventowej (organizacja wydarzeń) i fitness (siłownie, kluby sportowe). Często są to osoby młode, które nie mają jeszcze poduszki finansowej, czyli odłożonej gotówki na czarną godzinę. Dla takich osób, które ucierpiały z powodu lockdownu (częściowego zamknięcia gospodarki) wsparcie ze strony babci lub dziadka może być bezcenna – w szczególności, gdy ubiegają się o pożyczkę, a emeryci często mają lepszą zdolność kredytową w porównaniu do młodych bezrobotnych.

Drodzy seniorzy, uważajcie na chwilówki, które mogą Wam zepsuć spokojną emeryturę!

Skip to content