FINANSE OSOBISTEJAK OSZCZĘDZAĆ PIENIĄDZE

Jak oszczędzać pieniądze. Jak płacić mniej za energię elektryczną?

Za energię elektryczną płacimy każdego miesiąca. Wysokość rachunku zależy od tego, jak dużo jej zużywamy. Przez nieuwagę, lenistwo lub zapominalstwo możemy być zaszokowani kwotą widniejącą na rachunku. Jednak jest ratunek – możemy zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej poprzez wprowadzenie w życie kilku dobrych nawyków.

Jak płacić mniej za energię elektryczną?

Jest prosta zależność – im mniej sprzętu używamy, tym mniejsze zużycie prądu i mniejsze rachunki za prąd. Jednak nie zawsze ta zależność się sprawdza – zużycie prądu zależy m.in. od klasy energooszczędności urządzenia oraz dostawcy prądu.

Wyciągnięcie z kontaktu nieużywanego sprzętu

Dlatego skutecznym rozwiązaniem jest wyłączenie z kontaktu sprzętu elektronicznego jeżeli ich nie używamy. Proste i skuteczne. Dlatego warto wyłączyć z kontaktu radio jeżeli nie słuchamy, nie zostawiać ładowarek do telefonów w kontakcie. Każdy grosz jest istotny. Warto też wyłączyć sprzęt na noc – sprzęt w trybie stand-by, czyli gotowym do włączenia, także pobiera energię.

Jeżeli dostęp do kontaktu jest ograniczony, np. jest gdzieś za szafką to można poprosić dzieci lub wnuczki o zakup listwy przepięciowej i podłączenie sprzętu do tej listwy. Niektóre mają jeden przycisk za pomocą którego możemy wyłączyć wszystkie podpięte urządzenia.

W przypadku gdy wyjeżdżasz na dłuższe wakacje (np. do sanatorium) to zachęcam do wyłączenia wszystkich nieużywanych urządzeń w domu – oczywiście oprócz lodówki! W ten sposób możemy zaoszczędzić kilka złotych miesięcznie.

Może warto zmienić dostawcę prądu?

Ten temat jest trochę skomplikowany. Punktem wyjścia jest porównanie sprzedawców i ich oferty. Najlepiej wykorzystać do tego internetowe porównywarki cen prądu, aby porównać ceny prądu. Następnie wybieramy trzech dostawców prądu, które oferty wydają się być dla nas korzystne – konieczne może być podanie kilku informacji np. aktualnego dostawcę prądu, jakie są bieżące opłaty. Po otrzymaniu odpowiedzi sprawdźmy czy oferta jest korzystna. Zwróć uwagę na gwarancję ceny, dokładny opis oferty i na jaki okres czasu jest podpisywana umowa.

Uważaj na kruczki! Niektóre ceny mogą być niskie, ale nie mają gwarancji ceny. Konieczne będzie sprawdzenie co wchodzi w skład kosztu – opłaty handlowe, dystrybucyjne i inne składniki, które mogą być niezależne od zużytego prądu. Niektóre firmy oferują dodatkowe ubezpieczenie – warto sprawdzić jaki jest zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela i czy taki dodatek jest potrzebny.

Przy zmianie operatora prądu warto poprosić o pomoc dzieci lub wnuczków – nieprzemyślana zmiana może mieć bardzo niekorzystne skutki dla twojego budżetu domowego.

Wymiana żarówek na energooszczędne – warto rozważyć ten pomysł

Dobrym pomysłem jest także wymiana żarówek na energooszczędne. Dlaczego? Ponieważ w tradycyjnych żarówkach tylko 5% pobieranej energii jest przetwarzana na światło, a blisko 95% to straty cieplne, które przekładają się na wzrost naszych rachunków za energię elektryczną. Korzystanie z żarówek energooszczędnych może być nawet dwukrotnie tańsze niż korzystanie z klasycznych żarówek. Ponadto ich okres życia jest dłuższy.

Korzystajmy z światła dziennego

Światło dzienne to naturalne źródło światła, z którego warto korzystać, jak długo jest to możliwe. Im dłuższe dni, tym większe oszczędności. Wystarczy podciągnąć rolety i nie zasłaniać okien żaluzjami, ani żadnymi dużymi rzeczami czy kwiatami – ważne, żeby jak najwięcej promieni słonecznych wpadało przez okno.

Wymiana sprzętu na energooszczędny jeżeli jest to możliwe

Przypuszczam, że niektórzy seniorzy są przyzwyczajeni do lodówek, które działają od kilku lat. Jednak warto rozważyć wymianę jeżeli jest taka możliwość i mamy zaoszczędzone pewne środki. Nowa energooszczędna lodówka (najlepiej o klasie energooszczędnej A++ lub A+++) pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych miesięcznie!

Zawsze możemy sprzedać używaną lodówkę, która zajmuje dużo miejsca i kupić mniejszą energooszczędną lodówkę. Nie musimy wyrzucać starej lodówki na śmietnik!

Na pewno konieczna będzie pomoc najbliższej rodziny – dzieci lub wnuczków. Zachęcam Cię do śledzenia mojego bloga, na którym wkrótce opiszę w jaki sposób możemy wybrać lodówkę.

Oszczędzamy na herbacie – tradycyjny czajnik i mniejsze ilości wody

Codziennie przygotowujemy kilka kubków z herbatą – nie tylko do posiłków. Też możemy zaoszczędzić na herbacie i na kawie. W jaki sposób? Warto wymienić czajnik elektryczny na tradycyjny, jeżeli kuchenka zasilana jest gazem ziemnym – nadal gaz ziemny jest tańszy od prądu elektrycznego.

Jeżeli jednak nasza kuchenka nie jest zasilana gazem to wystarczy, że będziemy gotować mniejsze ilości wody. Zależność jest prosta – im więcej wody gotujemy w czajniku, tym większe będzie zużycie energii, czyli wyższe rachunki. Możemy na tym zaoszczędzić kilka złotych miesięcznie – w zależności od tego, ile herbaty i kaw pijemy.

Może oświetlenie z czujnikiem?

Zdarza Ci się zapomnieć o wyłączeniu światła w łazience? A może włącznik światła jest oddalony na przedpokoju od wejścia i musisz przejść przez przedpokój w ciemności? Zapomnisz odstawić buty na miejsce i przez przypadek możesz przewrócić się o nie chodząc po ciemku. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie oświetlenia wewnętrznego z czujnikiem, który będzie reagował na ruch. Wtedy możemy zapomnieć o przełącznikach światła i nie musimy się zastanawiać czy wyłączyliśmy światło na przedpokoju. Jednak takie rozwiązanie to dodatkowy wydatek. Wszystko zależy od twoich finansów osobistych i czy masz wolne środki na takie rozwiązanie. Zamontowanie takiego rozwiązania to oszczędność kilkunastu złotych miesięcznie, jednak na samym początku trzeba ponieść dodatkowe koszty.

Jakie znacie inne sposoby na oszczędności? Za niedługo przygotuję specjalny podcast na temat oszczędności, które możemy wprowadzić w domu.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chętnie poznam Twoje zdanie na ten temat, zostaw komentarzx
Skip to content