Gdy komornik zajmuje emeryturę. Praktyczny poradnik
Coraz częściej słyszę o tym, że emeryci zadłużają się na potęgę. Sprawdziłem w Krajowym Rejestrze Długów, że ciągle przybywa zadłużonych emerytów – w szczególności w okresie pandemii. Niestety zbyt niskie emerytury często nie wystarczają na podstawowe wydatki. Najczarniejszym scenariuszem jest wpadnięcie w spiralę zadłużenia. W najnowszym wpisie przedstawiam jak postępować gdy komornik chce zająć emeryturę.
Gdy jest problem ze spłatą zadłużenia, do drzwi może zapukać komornik. Zacznijmy od najważniejszego faktu – emerytura nie może być w całości zabrana przez komornika!
Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych chroni emeryta przed całkowitym zajęciem świadczenia przez komornika.
Limity określają procent, jaki może być zajęty przez komornika i kwotę, która zostanie do dyspozycji zadłużonego seniora.
Komornik ma prawo zająć środki na koncie bankowym zadłużonego emeryta do momentu spłaty całości zadłużenia, która może być powiększona m.in. o koszty windykacji i koszty postępowania komorniczego. Po spłaceniu zadłużenia należy wysłać pismo do komornika o odblokowanie konta i przypilnować, żeby komornik przesłał odpowiednie pismo do banku o zakończeniu postępowania i odblokował rachunek.
Komornik zajmuje emeryturę – jakie kwoty może zająć?
Są pewne ograniczenia i limity związane z zajęciem emerytury przez komornika. Wynoszą one następująco:
- 25 proc. emerytury – przy zaległych kredytach, pożyczkach czy zadłużeniach za czynsz,
- 50 proc. emerytury – przy zaległościach za pobyty w domach pomocy społecznej czy zakładach opiekuńczo-leczniczych i zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych.
- 60 proc. emerytury – przy należnościach alimentacyjnych;
W 2021 roku komornik zostawi emerytowi 75 proc. najniższego świadczenia, czyli około 879 zł. Co istotne – to dotyczy zadłużonych emerytów, których długi nie wynikają z niezapłaconych świadczeń alimentacyjnych czy płatności za pobyt w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz pielęgnacyjno-opiekuńczych.
Jaka prawa ma dłużnik?
Zacznijmy od tego, że komornik sądowy zajmuje konto emeryta i pobiera pewną kwotę zanim emerytura trafi na konto bankowe. Po odliczeniu danej kwoty, pozostała część jest przelewana na konto bankowe świadczeniobiorcy lub przekazywana bezpośrednio do rąk emeryta przez listonosza.
Co w przypadku, gdy komornik zajął zbyt dużą część emerytury?
Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z komornikiem w ciągu 7 dni i wyjaśnić sprawę. Środki niesłusznie pobrane wracają na konto osoby zadłużonej w krótkim okresie od interwencji.
Co w przypadku gdy takie działania nie odniosły skutku? Należy udać się do kancelarii komorniczej, w której pracuje dany komornik. Jeżeli nadal nie można uzyskać zwrotu niesłusznie pobranego zadłużenia można złożyć skargę na jego bezprawne działanie.
Czy możliwe jest przedawnienie się zadłużenia?
Tak, dług może się przedawnić. Zgodnie z obowiązującymi przepisami roszczenia zostają przedawnione po 6 latach. W przypadku zadłużenia z tytułu świadczeń okresowych i prowadzenia działalności gospodarczej – okres przedawnienia wynosi 3 lata. Natomiast w przypadku jazdy bez biletu w komunikacji – po 1 roku.
Zajęcie komornicze może źle wpłynąć na komfort życia i zdrowie. Rosnące zadłużanie się emerytów to poważny problem w Polsce, który jest ignorowany.