Ciężki los listonoszy. Pandemia zmienia przyzwyczajenia seniorów
Według danych opublikowanych przez ZUS blisko 75 procent emerytur w Polsce jest przelewana bezpośrednio na konta bankowe. Co to oznacza dla listonoszy? Mniejsze napiwki. Ponadto już wkrótce listonosz może zapukać do Ciebie z emeryturą i … ofertą kredytu!
Od początku pandemii Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca seniorów do otrzymywania rent i emerytur w formie przelewów na konta bankowe. Dlaczego? Ponieważ obsługa przelewów emerytur kosztuje o wiele mniej w porównaniu do doręczania ich przez listonoszy z Poczty Polskiej – każdego roku przeznacza się na to 240 milionów złotych. Przelewy emerytur najczęściej wybierają mieszkańcy większych miast – tutaj przewodzi północna
i północno-zachodnia Polska. Natomiast tradycyjna forma dostarczania emerytur cieszy się nadal popularnością w małych miastach, wsiach oraz
w południowo-wschodniej Polsce.
Ciężki los listonoszy…
Dla listonoszy nadchodzą ciężkie czasy. Już teraz listonosze stracili część napiwków, które otrzymywali podczas przekazywania emerytury – często emeryci mówią „proszę sobie końcówkę zostawić dla siebie”. Czyli im więcej elektronicznych przelewów, tym mniejsze napiwki dla listonoszy.
Opublikowane dane portalu wynagrodzenia.pl wskazują na to, że mediana pensji listonosza to obecnie 2750 zł brutto, czyli zaledwie o 150 zł więcej niż wynosi obecnie płaca minimalna. Mediana to wartość środkowa wszystkich wynagrodzeń. Ponadto money.pl twierdzi, że dotarł do szczegółów Programu Dobrowolnych Odejść z Poczty Polskiej – wszystko z powodu pandemii oraz kiepskiej sytuacji finansowej firmy spowodowanej wyborami, które się nie odbyły. To oznacza, że wielu listonoszy może stracić pracę.
Mobilny Bankowiec – listonosz zaproponuje kredyt!
Przejdę teraz do ważnej informacji – Bank Pocztowy wraz Pocztą Polską uruchomiły projekt Mobilny Bankowiec, z której korzysta 9,5 tysiąca listonoszy. Od września listonosze oprócz dostarczania listy, przesyłek i emerytur oraz rent mają też proponować kredyty Banku Pocztowego. Za każdego pozyskanego klienta należy im się prowizja od banku. Ma on ułatwić dostęp do oferty kredytowej banku. Za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej na tabletach listonoszy zainteresowane osoby uzupełniają formularz kontaktowy – następnie Bank Pocztowy skontaktuje się z tymi osobami.
Ostrzeżenie dla seniorów – uważajcie na osoby, które mogą podawać się za listonosza!
Formularz kontaktowy składa się tylko z imienia, nazwiska oraz numeru telefonu!