Co szósty Polak w wieku powyżej 60 lat ma pracę. Ciekawe wnioski z raportu PIE
Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego obliczyli, że w 2020 roku wśród Polaków w wieku powyżej 60 lat niecałe 18 procent wykonywało jakąkolwiek pracę zawodową.
W raporcie „Behawioralnie o polityce aktywizacji seniorów” przedstawiono pewne bariery, które utrudniają aktywność ekonomiczną seniorów i sprowadzają się do wykluczenia społecznego pod względem cyfrowym i zdrowotnym.
„Wciąż brakuje wykorzystania perspektywy lokalnej oraz bardziej skutecznego włączania organizacji pozarządowych w proces aktywizacji seniorów. W organizacjach senioralnych brakuje wyszkolonych i kompetentnych przywódców, motywacji do podejmowania niestandardowych inicjatyw” – stwierdziła Agnieszka Wincewicz, kierownik zespołu ekonomii behawioralnej Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zdecydowana większość seniorów (68%) dobrze ocenia swoją kondycję fizyczną, a zaledwie 8% nie korzysta z urządzeń cyfrowych. Jednocześnie 68% ma poczucie wykluczenia społecznego, a ponad połowa (57%) odczuwa gorsze traktowanie na rynku pracy.
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) June 15, 2021
Więcej: https://t.co/HquMtvwHlL pic.twitter.com/8PdVY6Wi4a
Jak wypadamy na tle Europy? Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Eurostat w latach 2005-2019 wskaźnik zatrudnienia wśród Europejczyków w wieku 55-64 lata wzrósł z 40 proc. do 59 proc, natomiast dla Polski w tym samym okresie z 27 proc. do ok. 50 proc. Ciekawy wniosek wynika z badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny – poziom „ucyfrowienia” polskich seniorów jest wysoki. Blisko 73 proc. Polaków w wieku 60+ korzysta ze smartfona, a 70 proc. z komputera lub laptopa, natomiast około 8 proc. nie korzysta z żadnego urządzenia cyfrowego.
Jednak są też smutne wnioski – aż 68 procent ankietowanych w wieku 60+ uważa, że żyje w poczuciu całkowitego lub częściowego wykluczenia… Istotnym problemem jest dyskryminacja na rynku pracy, której doświadczyło 57 procent badanych seniorów. Co blokuje aktywność seniorów? Wychodzi na to, że negatywne stereotypy o seniorach, co przekłada się na problem z powrotem na rynek pracy.
Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj: https://pie.net.pl/behawioralnie-o-polityce-aktywizacji-seniorow/