Jak oszczędzać pieniądze… podczas przygotowań do Świąt Wielkanocnych?
Panuje przekonanie, że przygotowania do Wielkanocy nie są czasochłonne i wydaje się na nie znacznie mniej pieniędzy, niż w czasie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Jednak przygotowania do świąt wielkanocnych także mogą odbić się na budżecie domowym. W najnowszym artykule przedstawiam cenne rady, które pozwolą Ci ze spokojem przygotować się do Wielkanocy.
Zacznijmy od zakupów.
W okresie przedświątecznym łatwo wpaść w szał zakupów i skusić się na promocje. Aby uniknąć nadmiernych zakupów jest przygotowanie listy najpotrzebniejszych produktów.
Przed wyruszeniem do sklepu sprawdź lodówkę i szafki. Warto także przypomnieć sobie przepisy na dania wielkanocne i spisać składniki. Weź kartkę i długopis i spisz co dokładnie chcesz kupić. W ten sposób ograniczysz także spontaniczne zakupy, bo akurat była okazja. Oblicz też mniej więcej ile chcesz wydać na te zakupy. Trzymaj się listy zakupów po wejściu do sklepu! W okresie przedświątecznym pojawia się najwięcej reklam, promocji, które zachęcają nas do zakupu produktów po „okazyjnych” cenach.
„NIE MA NA LIŚCIE = NIE KUPUJĘ”
Weź proszę pod uwagę, że Wielkanoc to tylko dwa dni – nie trzeba kupować zapasów na cały tydzień, wystarczy kupić produkty, które są potrzebne.
Króliczki, jajeczka, zajączki, czyli kuszące dekoracje wielkanocne
Warto rozważyć także wydatki związane z ozdobami. Sztuczne kurczaczki, zajączki lub jajeczka – zastanów się czy potrzebujesz kolejnej ozdoby świątecznej.
Wielkanoc to także czas, w którym chcemy odświeżyć mieszkanie i postawić kwiaty w wazonie. Warto rozważyć zakup kwiatów na giełdzie kwiatowej, gdzie są one o wiele tańsze niż np. w marketach. Jeżeli zastanawiasz się w jaki sposób można zaoszczędzić pieniądze na zakupach to zachęcam Cię do przeczytania cyklu artykułów poświęconych zakupom:
Jak oszczędzać pieniądze. Idziemy na zakupy – część I:
https://finansedlaseniorow.pl/jak-oszczedzac-idziemy-na-zakupy-czesc-i/
Jak oszczędzać pieniądze. Idziemy na zakupy – część II:
https://finansedlaseniorow.pl/jak-oszczedzac-idziemy-na-zakupy-czesc-ii/
Co robić z jedzeniem, które zostanie?
Niestety może się zdarzyć, że przygotowaliśmy zbyt dużo jedzenia niż wcześniej planowaliśmy. Z czego to może wynikać? Najczęściej z tego powodu, że zakupy były robione bez wcześniej przygotowanej listy.
Z nadmiernym jedzeniem można podzielić się z potrzebującymi. Może znasz w okolicy kogoś pokrzywdzonego przez los? Warto podzielić się posiłkiem 🙂
Ponadto coraz częściej w miastach powstają miejsca, gdzie można zostawić nadmiarowe jedzenie – jest to tzw. food sharing (z angielskiego: dzielenie się jedzeniem). Na specjalnych półeczkach można zostawić produkty spożywcze, którym zbliża się termin przydatności.
To jest ważne – produkty muszą być zamknięte i przed terminem spożycia!
Czy znasz inne sposoby w jaki można zaoszczędzić pieniądze podczas przygotowań do Wielkanocy?
Podziel się z nimi w komentarzu! 😊