JAK OSZCZĘDZAĆ PIENIĄDZE

Jak oszczędzać pieniądze. Zmniejszamy zużycie wody

Opłaty za zużycie wody to jedna z istotnych pozycji w budżecie domowym, której wysokość może zaskoczyć. Przy zastosowaniu poniższych rad możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie – wszystko zależy od naszych nawyków. Co jest istotne – racjonalne zużycie wody to także troska o przyszłość wnuczków i prawnuczków.

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o tym, że mamy najgorszą sytuację od lat i w Polsce panuje susza. Hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje, że susza hydrologiczna panuje aż na jednej trzeciej terenu Polski. Niestety, ale wody mamy coraz mniej i musimy o nią dbać.

Jak już wspomniałem – zużycie wody zależy od naszych nawyków, niekiedy marnujemy wodę nie wiedząc o tym.

Jak ograniczyć zużycie wody?

Myjesz zęby? Zakręć wodę!

Podczas mycia zębów warto zakręcić wodę. W ten sposób możemy zaoszczędzić kilkanaście złotych miesięcznie – wszystko zależy od tego ile razy dziennie myjesz zęby i ile czasu to ci zajmuje. Mycie zębów przy odkręconej wodzie to czyste marnotrawstwo! Wprowadź ten nawyk do swojego życia – wystarczy, że przykleisz karteczkę na lustrze z napisem „Zakręć wodę podczas mycia zębów” – po kilku dniach będzie zakręcać wodę nieświadomie. Ta rada dotyczy także golenia się i innych czynności, które robimy nad zlewem w łazience. Warto także rozważyć wymianę baterii na jednouchwytową jeżeli w Twojej łazience są oddzielne kurki do ciepłej i zimnej wody. W ten sposób zaoszczędzisz kilkanaście złotych miesięcznie i łatwiej będzie ci ustawić optymalną temperaturę wody.

Prysznic zamiast kąpieli

Wszystko zależy od tego ile czasu spędzamy pod prysznicem, bo zużycie wody może być podobne do kąpieli. Jeżeli prysznic będzie trwał około 10 minut to wtedy zużycie wody będzie podobne jak w przypadku kąpieli – zużyjemy mniej więcej taką samą ilość wody, czyli około 100 litrów wody.  Jednak jeżeli ograniczymy czas mycia się pod prysznicem do 5 minut to zaoszczędzimy nawet 50 litrów wody. Miesięcznie możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych – wszystko zależy w jaki sposób ogrzewamy wodę.

Kapiący kran i zepsuta spłuczka

Takie usterki także generują koszty i wyższe zużycie wody. Cieknący kran to obciążenie dla naszego budżetu, ale także bywa irytujący – w szczególności w nocy, kiedy próbujemy zasnąć, ale słyszymy spadającą każdą kropelkę. Warto poprosić syna lub wnuczka o naprawę kranu – w ten sposób możemy zaoszczędzić kilka złotych miesięcznie. Niesprawna spłuczka to także obciążenie dla naszego budżetu – uszkodzona spłuczka ciągle pobiera wodę, co generuje znacznie wyższe koszty niż kapiący kran. W tej kwestii także warto poprosić kogoś z rodziny o naprawę spłuczki. Jeżeli spłuczka jest całkowicie niesprawna i konieczny jest zakup nowej to warto zainwestować w spłuczkę, która ma regulowany strumień spłukiwania wody. Przypominam, że toaleta to nie kosz na śmieci – nie wrzucamy tam resztek jedzenia, niedopałków papierosów i nie spłukujemy wody – to także generuje koszty!

Woda z nieba za darmo

Jeżeli mieszkasz w domu i masz ogród to warto zbierać deszczówkę do pojemników i wykorzystać ją do podlewania warzyw i owoców. Niektóre miasta nawet zachęcają do zbierania deszczówki. W Sosnowcu ruszyła akcja „Po(d)lej deszczem w Sosnowcu”, w ramach której można uzyskać dotację na zakup, montaż i wykonanie robót ziemnych lub modernizację istniejącej instalacji. Sosnowiczanie mogą otrzymać 80% poniesionych kosztów na realizację zadania objętego programem, jednak nie więcej niż 4 000 zł. Odnośnie podlewania roślin – jeżeli masz dom i automatyczny zraszacz roślin to warto go wyłączyć i ręcznie regulować biorąc pod uwagę prognozy pogody na najbliższe dni. Unikaj podlewania w wietrze dni, kiedy duża część wody może zostać zmarnowana przez wiatr i ‘podlać’ okoliczne chodniki i uliczki, a także trawnik sąsiada. Przyroda i opady deszczu pomogą nam zaoszczędzić pieniądze.

Zmywarka zamiast ręcznego mycia?

Ta rada może zaskoczyć, jednak warto rozważyć zakup zmywarki. Niestety, ale zmywanie ręczne zużywa bardzo dużo wody w porównaniu do zmywarki. Wszystko też zależy od naszego sposobu zmywania naczyń. Wiem, że zakup zmywarki to znaczne koszty, jednak mogą się zwrócić za kilka lat. Przy wyborze zmywarki warto wybrać taką z myciem w trybie ECO, natomiast klasy A+++, A++ i A+ gwarantują niskie zużycie energii. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup zmywarki to trzeba z niej korzystać ekonomicznie, czyli uruchamiamy ją, kiedy mamy jest wypełnioną brudnymi  naczyniami i kubkami. Niektóre zmywarki zużywają tylko 7 litrów wody na jeden cykl! Po zakupie zmywarki możemy zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych miesięcznie w zależności jak często korzystamy z naczyń. Ponadto zaoszczędzimy trochę czasu jeżeli nie lubimy myć naczyń 😉

Rób pranie z głową

Podobna zasada jak w przypadku zmywarki, czyli robimy pranie, kiedy pralka będzie pełna brudnych ubrań. Dlaczego? Starsze pralki pobierają taką samą ilość wody bez względu na wielkość prania – czy to będzie kilka koszulek czy bęben będzie wypełniony. Jednak już od pewnego czasu są pralki, które mają czujniki wagi i dostosowują zużycie wody do wielkości prania. Trzeba rozważyć co będzie nam się bardziej opłacało. Niektóre pralki mają specjalne programy “ECO”, które pomagają zaoszczędzić na energii. Może nas zdziwić to, że taki program pierze dłużej, więc jak może być bardziej ekonomiczny? Najwięcej energii podczas prania jest zużywane podczas podgrzewania wody, więc piorąc w niższych temperaturach cały proces będzie trwał dłużej, ale my i tak zaoszczędzimy. Jeśli tylko nie zależy nam na czasie prania – korzystajmy z programów oszczędzających energię.

Myjemy warzywa i rozmrażamy mięso

Po przyjściu do domu po zakupach często myjemy warzywa i owoce – wiadomo, chcemy zmyć wszystkie brudy i zarazki. Nie róbmy tego pod bieżącą wodą! Wystarczy nalać trochę wody do miski i wtedy opłukać warzywa i owoce – w ten sposób zaoszczędzimy trochę wody. Jeżeli chcemy rozmrozić mięso to unikajmy polewania go gorącą wodą – to marnotrawstwo wody! Zaplanujmy obiad wcześniej i wyciągnijmy mięso z zamrażalnika przed pójściem spać – rozmrozi się przez noc.

Czy warto myć śmieci?

Niektórzy przed wyrzuceniem opakowania myją puste butelki i opakowania po jogurtach. Czy warto myć śmieci? Nie, to strata wody. Są one myte przed procesem recyklingu.

Jakie znasz inne sposoby na zaoszczędzenie wody? Podziel się nimi w komentarzu 😉

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chętnie poznam Twoje zdanie na ten temat, zostaw komentarzx
Skip to content